DM PLAZA Profesjonalny program do obsługi hoteli i centrów SPA.
Menu Title
Najnowsza wersja naszego oprogramowania przystosowana do pracy w usłudze Cloud Computing. Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem. Wystarczy zalogować się z jakiegokolwiek komputera z dostępem do Internetu by zacząć korzystać z udogodnień chmury obliczeniowej.
Potrzebujesz automatyzacji procesu meldowania? Kiosk recepcyjny to narzędzie dla Twojego hotelu. Wirtualny recepcjonista nigdy nie śpi, zawsze ma czas dla gościa. Nasze kioski dostosowujemy do wymagań klienta, jego pomysłów i wystroju wnętrza hotelu.
Plaza WEB
Nowoczesne rozwiązanie  pracujące w przeglądarce internetowej. Idealne rozwiązanie dla condohoteli i apartamentów. Zapewnia dozór nad obiektem z każdego miejsca. Pozwala na łączenie wielu obiektów hotelowych w jedną całość.
Poznaj nasz program komputerowy, przeznaczony dla hoteli, moteli, pensjonatów, sanatoriów i innych obiektów świadczących usługi noclegowe. Spraw, by zarządzanie swoim biznesem było przyjemne i zautomatyzowane! Poznaj nasze oprogramowanie!
Sprawdź  funkcje i możliwości najnowszej edycji programu DM PLAZA 2019. Wykorzystaj możliwości DM Plaza online, aplikacji mobilnych. Sprawdź jak DM Plaza sprawdza się w wirtualnej recepcji. Bądź gotów na RODO.
Aplikacje na urządzenia mobilne, sprawdź jakie dają Ci możliwości. Do Twojej dyspozycji szeroka gama produktów od aplikacji powiadamiającej pobieranej bezpłatnie przez gościa hotelowego, poprzez aplikacje dla pokojowych po zaawansowane aplikacje dla zarządu. DM Plaza od tej chwili w Twoim telefonie.

Zarejestruj się na bugnet

08.01 2020

Szanowni Państwo,
Ze względu na ogromną liczbę powtarzających się zgłoszeń serwisowych, bardzo prosimy o rejestrację na platformie Bugnet


Za pomocą tego mechanizmu można zgłaszać problemy, śledzić ich rozwiązanie, a przede wszystkim znaleźć
odpowiedź na pytanie zadane już przez inny hotel.
Chętnie pomożemy w założeniu konta na w/w platformie.

Ułatwi nam to bardzo komunikację i sprawi że nasze odpowiedzi będą szybsze.
Jednocześnie bardzo prosimy (w sytuacjach awaryjnych) korzystanie z naszego ogólnego adresu mail
serwis@dmplaza.eu zamiast prywatnych adresów – znów to przyspieszy interwencję. Wiadomość trafi do
wszystkich związanych z obsługą Państwa hotelu, zamiast do konkretnej, być może niedostępnej akurat
osoby.